
Akce na silnicích kraje: překročená rychlost i alkohol
Olomouc - Policisté po celé České republice vyrazili ve středu na dálnice a silnice v rámci akce…
foto: Pixabay - ilustrační foto
24. 06. 2020 - 12:01
Úřad práce nabízí spoustu možností, jak uchazečům o zaměstnání poradit. Ať už s výběrem zaměstanání, nebo se psaním životopisu či absolvování výběrového řízení.
Poradenství patří mezi aktivity, které úřad práce začleňuje v maximální možné míře do většiny svých činností a snaží se, aby bylo maximálně přizpůsobené konkrétní osobě. Jen za loňský rok úřad poradil víc než 320 tisícům klientům.
„Jedná se o celou řadu poradenských činností. Za všechny můžeme uvést např. poradenství k volbě povolání, pomoc při výběru odpovídající rekvalifikace, psychologické poradenství nebo třeba poradenství k pracovní rehabilitaci. V rámci poradenství probíhají také skupinové akce. V průběhu loňského roku jich ÚP ČR zrealizoval více než 25 tisíc. Jsou určeny nejen uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i žákům základních a studentům středních a vysokých škol. Jen z řad mládeže se jich zúčastnilo přes 105 tisíc klientů,“ shrnuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.
V první linii poradenství pracují poradci pro zprostředkování. Jsou to zaměstnanci, kteří jsou v pravidelném, často dlouhodobém, kontaktu s uchazeči o zaměstnání. Náplní jejich činnosti je poskytování základních poradenských služeb spojených se zprostředkováním vhodného zaměstnání a nebo v případě potřeby klienty nasměrují k dalším specialistům úřadu.
Podobně pomáhají také INFOcentra ÚP ČR, která v Česku postupně vznikají. V druhé linii pak fungují Informační a poradenská střediska (IPS), která pomáhají lidem, kteří potřebují odborné kariérní poradenství.
V IPS mají velmi dobrý přehled o náplni konkrétní zaměstnání i požadavcích zaměstnavatele. A potenciálního zatím středoškolského uchazeče umí přesně nasměrovat na školu, kterou pro dané povolání potřebuje, nebo uchazeči pomohou napsat dobrý strukturovaný životopis či motivační dopis a připravit se na výběrové řízení.
Při hledání zaměstnání pomáhají i skupinové informační schůzky, které jsou zaměřené např. na informování klientů o jejich právech a povinnostech, o nabídce služeb Úřadu práce ČR, o rekvalifikacích a dalších nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti, o možnostech sjednání individuálních akčních plánů apod. Loni se více než 12 tisíc takových akcí zúčastnilo bezmála 167 tisíc lidí.
„Práce poradců specialistů Úřadu práce ČR je velmi obsáhlá a náročná. Nejenže se musí umět orientovat v odborné agendě, ale zároveň musí umět zhodnotit celkové schopnosti a možnosti každého příchozího klienta. A na základě těchto poznatků mu pak připravit na míru portfolio opatření, které mu pomůže v co nejrychlejším návratu nebo vstupu na trh práce,“ uzavírá metodik poradenství z Generálního ředitelství ÚP ČR Pavla Šafránková.
Olomouc - Policisté po celé České republice vyrazili ve středu na dálnice a silnice v rámci akce…
Tramvaje na Nové Sady po osmidenní výluce opět jezdí. Výluku zavinila nehoda vlaku, který vykolejil…
V drama se proměnila cesta na školení do Zbirohu pro tři naše zkušené velitele. Místo poklidné…
Olomouc - Pokud vyrazíte za pět let vlakem na výlet do Hrubé Vody, Litovle nebo Senice na Hané,…
Jaká je vytíženost linek městské autobusové dopravy? Kolik lidí jezdí ráno, ve špičkách a večer?…
Výluka tramvajového provozu na Nové Sady, způsobená vykolejením vlaku na křížení tratí v ulici…