
U Nového Malína spadlo malé letadlo, piloti přežili
Pád letadla si vynutil v sobotu večer zásah záchranky a hasičů. Ve večerních hodinách 19. července…
foto: archiv redakce
04. 06. 2022 - 12:34
V posledních dnech evidují policisté na Přerovsku nárůst oznámení od občanů, která se týkají podvodných jednání na internetových inzertních portálech. Tato jednání mají většinou totožný scénář. Probíhají zpravidla písemnou formou a jedná se o takzvané reverzní internetové podvody, při kterých se podvodník staví do role falešného zájemce o koupi nabízeného zboží.
Pachatelé v těchto případech nejprve kontaktují prodávajícího a předstírají zájem o koupi zboží, které nabízí k prodeji. Následuje nabídka zajištění veškerého komfortu spojeného s přepravou a platbou zboží. Poté rádoby kupující odešle prostřednictvím e-mailu nebo chatovací aplikace fiktivní odkaz zpravidla na přepravní společnost. „Jakmile na tento link prodávající klikne, je přesměrován na podvrženou platební bránu, kam vyplní ve většině případů veškeré přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví, platební údaje a rovněž údaje k platební kartě. Bohužel si v této chvíli neuvědomí, že se jedná o podvod. Při kontrole svého bankovního účtu posléze prodejci zjistí, že jim nebyla připsána suma z prodeje zboží, ale naopak byly z účtu finanční prostředky odčerpány,“ říká Lenka Vanková z Krajského ředitelství policie České republiky.
Další oznámení o případu se stejným scénářem učinil v týdnu šestačtyřicetiletý muž z Hranicka, který na jednom z internetových inzertních portálů nabízel k prodeji dětské odrážedlo. I na jeho inzerát bohužel zareagoval podvodník a předstíral o koupi zboží zájem. Poškozenému prodejci odeslal prostřednictvím chatovací aplikace falešný odkaz na přepravní společnost. Po kliknutí na odkaz prodávající muž vyplnil do podvrženého platebního okna údaje ke své platební kartě a bankovnímu účtu. Kontrolou svého internetového bankovnictví vzápětí zjistil, že mu podvodník z účtu postupně odčerpal finanční prostředky ve výši 600 000 Kč. „Případ prověřujeme pro podezření z trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a trestného činu podvod, za které lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody na tři léta až osm let,“ podotkla.
Od začátku roku eviduje policie v rámci územního odboru Přerov celkem 40 takových případů, kdy průměrná škoda na jeden případ se pohybuje ve výši okolo 100 000 Kč. „Apelujeme proto na všechny, kteří k prodeji využívají internet a inzertní portály, aby byli při těchto aktivitách maximálně obezřetní. Je nutné si především uvědomit, že za prodávané zboží by měl platit výhradně kupující a ne prodávající. V žádném případě nikomu nesdělujte jakékoliv přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, platební údaje ani údaje k vašim platebním kartám. Tyto údaje pokud možno nikam nevyplňujte ani neposílejte,“ řekla Lenka Vanková.
Pád letadla si vynutil v sobotu večer zásah záchranky a hasičů. Ve večerních hodinách 19. července…
Město Přerov našlo nový smysl pro kola, která roky ležela bez užitku ve skladu „ztrát a nálezů“.…
Kriminalisté z Olomouckého kraje se opět obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc při objasnění…
K vážné dopravní nehodě došlo v pondělí 15. července po 13:30 hodině na železničním přejezdu v…
Vysoká rychlost a nedostatečný odstup mezi vozidly byly podle policie příčinou pondělní hromadné…
Olomouc - O více než tři čtvrtě milionu korun přišel třiašedesátiletý muž z Olomoucka, který se…