Zde může být vaše reklama.

Opatření vlády Koronavirus: Školy budou zavřené, v kraji první nakažený

Koronavirus: Školy budou zavřené, v kraji první nakažený

foto: vlada.cz

10. 03. 2020 - 11:01

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru ve světě Ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci a je v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Situace v Olomouci

Vzhledem k tomu, že se nesmí na jednom místě sejít více, než sto lidí, je možné, že některá místa budou muset zavřít. Třeba takové divadla Tramtarie se ale omezení nedotkne.

V dnešních odpoledních hodinách proběhlo jednání Bezpečnostní rady města Olomouce, po kterém následně primátor přítomné seznámil s opatřeními, která se v rámci koronaviru zavedou v Olomouci.

"Divadlo Tramtarie do této kategorie nespadá, má kapacitu 76 diváků, představení tedy normálně hrajeme dál podle programu," prozradila ředitelka divadla Petra Němečková.

V návaznosti na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu uzavřelo vedení Moravského divadla Olomouc divadelní budovu pro veřejnost. Naplánovaná večerní i dopolední představení jsou zrušená, zkoušky na premiéru inscenace Donaha! pokračují v normálním režimu.

„Plně respektujeme rozhodnutí vlády České republiky. Prevence vůči koronaviru je pro nás na prvním místě. Zdraví je priorita a jsou chvíle, kdy musí kultura stranou. Již jsme přijali zvýšená hygienická opatření, v souvislosti s nařízením jsme okamžitě zavedli zákaz návštěv v divadle a veškerých edukačních činností a zájmových kroužků v budově. V divadle bude probíhat jen nejnutnější provoz, zkušební proces chystané muzikálové inscenace Donaha! pokračuje v normálním režimu,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel divadla David Gerneš.

"V souvislosti se situací ohledně šíření nákazy COVID-19 vedení UP na základě mimořádného opatření vlády ruší od 11. 3. 2020 kontaktní výuku, a to s platností do 22. 3. 2020. Totéž se týká také kurzů celoživotního vzdělávání UP. O případném dalším prodloužení tohoto opatření s ohledem na aktuální vývoj situace vás budeme informovat. Alternativní forma výuky a studia v tomto období je na individuální domluvě vyučujícího se studenty. Pracovní povinnosti zaměstnanců se tímto nařízením neruší. Případné změny ve formě pracovního režimu zaměstnanců UP jsou v kompetenci děkanů fakult a nadřízených pracovníků," informuje na svém Žurnálu Univerzita Palackého.

Situace v Olomouckém kraji

Region má první potvrzený případ onemocnění koronavirem. Muž, který pracuje v prostějovské pobočce zahraniční firmy, se nakazil v cizině během pracovní cesty. Informaci potvrdil na úterním jednání bezpečnostní rady Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk.

Muž pobýval v zahraničí na konci února. Po návratu domů, když pocítil příznaky nemoci, zůstal v karanténě. Dnes u něho testy potvrdily koronavirus,“ řekl novinářům bezprostředně po obdržení zprávy hejtman Okleštěk.

V souvislosti s opatřeními, které v úterý 10. března vydala vláda, rozhodla bezpečnostní rada kraje o tom, že upraví jízdní řády autobusů. Protože budou uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy, pojedou autobusy v prázdninovém režimu. O tom, kdy začne toto opatření platit, budou obyvatelé kraje včas informováni.

Nemá smysl vypravovat autobusy, které by jely prázdné. Samozřejmě nastavíme systém tak, aby opět vyjely v momentě, kdy bude mimořádné opatření zrušeno,“ uvedl Ladislav Okleštěk.


Nákaza COVID-19 v České republice
• Od úterý 10. března 2020 od 18.00 budou zakázany všechny kulturní, sportovní a společenské akce nad 100 účastníků.
• Od středy bude do odvolání přerušena výuka ve všech základních, středních školách a vysokých školách.

Testy ve Státním zdravotním ústavu potvrdily případy lidí, kteří se nakazili koronavirem v zahraničí a v pondělí 9. března byla potvrzena nákaza člověka, který nemá cestovatelskou anamnézu. U všech je průběh nemoci mírný. Hygienici nyní provádí potřebná epidemiologická šetření včetně dohledávání všech osob, se kterými přišli nakažení do blízkého kontaktu. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví najdete denně aktualizované počty a výsledky testů.

• V souvislosti a s aktálním vývojem situace v Evropě Bezpečnostní rada státu vyhlásila preventivní opatření proti šíření koronaviru, ČR zastavila od 5. března lety z Jižní Koreje a severní Itálie, biatlon v Novém Městě na Moravě bude bez účasti diváků.
• 4. března Bezpečnostní rada státu projednala další opatření v souvislosti se šířením koronaviru.
• Od 7. března budou muset všichni čeští občané, kteří se vracejí z pobytu v Itálii, strávit dva týdny po návratu v karanténě.

Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS.
Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jak se koronavirus přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Jak se chránit?
Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:
• vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní;
• dodržovat základní hygienická pravidla;
• používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí;
• nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí;
• jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál);
• samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

Pro ty, kdo cestují:
• pokud se u vás před či během letu objeví příznaky respiračního onemocnění, okamžitě informujte palubní personál
• v případě, že jste již na letišti, neopouštějte prostor letiště a telefonicky kontaktujte hygienickou stanici nebo lékařskou pohotovostní službu přímo na letišti

 

Další články