Lanýžové degustační menu

Průvod Olomoucí připomněl 715 let od vraždy Václava III.

Průvod Olomoucí připomněl 715 let od vraždy Václava III.

foto: Lukáš Blokša

04. 08. 2021 - 13:52

715 let. Tolik jich uběhlo od vraždy posledního Přemyslovce na českém trůnu, Václava III. Obyvatelé Olomouce si ho dnes v průvodu, který vyrazil krátce před jednou hodinou z Biskupského náměstí a skončil uctěním památky Václava III. u jeho sochy přímo v katedrále svatého Václava.

Symbolicky v 13:06 se rozezněly zvony, které na deset minut připomněly přibližný čas a přesný rok vraždy Václava III. Večer se pak katedrála i radnice zahalí do rudé barvy, aby připomněly královskou krev, která byl v Olomouci před 715 lety prolita.

Za celou akcí stojí spolek Milénium olomouckých Přemyslovců, za kterým stojí známý olomoucký průvodce Tomáš Kryl. Ten také nesl vlajku v čele průvodu. U sochy Václava III. v kryptě chrámu svatého Václava pak lidé pokládali květiny.

Smrt Václava III.

Václav III. se na český a polský trůn dostal v roce 1305. České království ale bylo zadlužené, situace v Polsku nestabilní a Uhersku Václav nevládl prakticky vůbec. Už na začátku své vlády jednal Václav s římským králem Albrechtem, kdy dosáhl značných úspěchů. 9. října 1305 se vzdal uherského trůnu, 5. října se oženil s dcerou těšínského vévody Violou Těšínskou.

Dobový i pozdější kronikáři o Václavovi III. často píší jako o člověku, který žil nemravným životem a pod vlivem šlechty, které rozdal velkou část majetku Obrat nastal podle zápisů v kronikách až při prvním výročí smrti Václava II.. Jeho nástupce Václav III. navštívil hrobku ve zbraslavském klášteře. Oproti kronikářům, dobové zápisy z královských listin o velkém rozdávání majetku mlčí.

Situace v Polsku se pro Přemyslovce hned v roce 1306 zhoršila. Václav se proto rozhodl zakročit silou a při shromažďování vojsk se přesunul do Olomouce. Zde byl ve čtvrtek 4. srpna zavražděn. Zemřel ve věku 16 let. Má se za to, že se olomoucká vražda odehrála v děkanském domě, v těsné blízkosti katedrály svatého Václava. O tom, kým byl Václav zavražděn, se toho napovídalo spousta, existuje hned několik teorií. Většina kronikářů jako o vrahovi mluví o durynském rytíři Konrádu z Botenštejna, který měl být hned po vraždě chycen a zabit. Jako objednavatelé jsou označováni Albrecht Habsburský, Vladislav Lokýtek, česká šlechta jako celek, případně někdo z ní. Přičemž podle historiků je poslední možnost tou nejvíce pravděpodobnou.

Původně byl Václav III. pohřbený v olomoucké katedrále, která nese jméno svatého Václava, později se ale jeho ostatky dostaly do zbraslavského kláštera.

Další články