Lanýžové degustační menu

Smutná zpráva! Lev Šimon, král olomoucké zoo, dnes uhynul

Smutná zpráva! Lev Šimon, král olomoucké zoo, dnes uhynul

foto: Lukáš Blokša

18. 02. 2022 - 16:20

V olomoucká zoologické zahradě dnes zavládla smutek. Po mnoha letech totiž na Svatém Kopečku přišli o svého obyvatele, majestátního téměř sedmnáctiletého, lva berberského - Šimona.

„Odešel pro mě nejlepší lev, hned po svém tátovi Benitovi,“ dodává pohnutě ošetřovatelka Dana Reisigová.

„Jednalo se o samce vysokého věku, s chronickými potížemi pohybového aparátu, kterého sužovaly i další neduhy stáří. Netrpěl. Na výsledky příčiny úhynu čekáme. Pravděpodobně se jednalo o akutní infekci, které již nedokázal čelit. Šimon se k nám vrátí, patří sem neodmyslitelně. Jednáme s preparátorem,“ dodává zooložka Jitka Vokurková.

Je třeba zmínit, že po něm teskní i samice Lilly, s níž pospolu úspěšně odchovali celkem 6 koťat, z toho poslední Thembi (Naděje), se narodilo 11.5.2018. Šimon byl samcem s největším počtem odchovaných mláďat na světě, jeho dva potomci z roku 2013 byli dokonce jediní narození lvi tohoto roku, které svět spatřil.

Olomoucká zoo do populace v přírodě vyhynulého lva berberského přispěla 20 mláďaty. Poslední volně žijící lev berberský se nacházel do roku 1942 v Maroku.

Jak probíhá chov lvů berberských v olomoucké zoo na Svatém Kopečku?

Chovných berberských lvů je málo a příbuzenských vazeb mezi nimi příliš mnoho, proto je sestavení chovného páru
velmi obtížné. V současné době jsou chováni v Evropě asi ve 20 chovatelských institucích v celkovém počtu kolem
80 jedinců. Zoo Olomouc do záchrany populace berberského lva přispěla 20 jedinci. Rozmnožují se jen na několika
místech.

"V ČR jsou momentálně kromě olomoucké zoo ještě ve Dvoře Králové, v Liberci a Plzni. Většina z nich jsou naši odchovanci. Historicky první lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979," dodala Gronská.

Další články