Lanýžové degustační menu

Historie olomouckých staveb: Passingerův mlýn

Historie olomouckých staveb: Passingerův mlýn

foto: Lukáš Blokša

10. 07. 2021 - 08:58

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 14.: Passingerův mlýn

Passingerův mlýn by se dal popsat jako středověká budova z Mlýnské ulice číslo popisné 938, ležící v centru Olomouce. A také jako kulturní památka. I tak by to byl popis příliš stručný a do jisté míry i neúplný.

Historicky se Passingerův mlýn, dříve pojmenovaný Kamenný, nacházel na pravém břehu Mlýnského potoka za městskou hradbou, která měla za úkol ochraňovat historickou Olomouc. Na druhý břeh se pak mlýn dostal v době, kdy se stavěla barokní pevnost. Stal se tehdy součástí Vodních kasáren.
 
Vznik a historie mlýna
Poprvé si lidé mohli o mlýnu přečíst v roce 1321, druhá písemná zmínka pochází z roku 1355, kde je zmiňovaný nepoctivý mlynář Peczold. Mezi jeho historické majitele, o kterých víme, patřil Hanuš Weigel a výškovský hejtman Marek z Bučic, který mlýn v roce 1482 prodal olomoucké radě.

Od roku 1619 byl vlastníkem mlýnu jistý mlynář Toman, v období mezi lety 1635 až 1655 Jiří Martiška. Historický mlýn měl pět složení, mezi lety 1620 až 1699 byl jejich počet zvýšen až na osm. V roce 1729 přišla další významná změna, mohl se v něm mlít pivní slad. Měl dva náhony, v jednom sedm složení, ve druhém dvě. Ty, podle dochovaných pramenů, měly zabezpečovat provoz olomouckých kašen.

V roce 1758 došlo k tragédii, mlýn vyhořel. Už o dva roky byl ale postavený znovu, tentokrát na druhém břehu, mlynářem Janem Jiřím Freimentem. Na jeho místě byly postavené hradby. Roku 1834 došlo v jižní části Vodních kasáren k přestavbě, bylo vybouráno horní patro. Název mlýna, pod kterým jej známe dnes, má poměrně krátkou historii. Mlýn je pojmenovaný po rodu mlynářů Passingerových, kteří jej získali v roce 1882 a vlastnili až do roku 1941.

Po roce 1900
V roce 1941 byl mlýn prodán městu a mlýn převzala společnost Mährische Mühlwerke. V roce 1949 mlýn vlastnily Severomoravské mlýny. Dnes už však svému původnímu účelu neslouží. V současné době je v budově mlýna restaurace, skladovací prostory a správní kanceláře. A co víc, od podzimu roku 2019 je ozdobený malbou Power of Silence od indonézského umělce Wild_Drawing, která vznikla v rámci Street art festivalu, oslavujícího v tom roce 100 let od vzniku Československa

Další články