Zde může být vaše reklama.

víkendový rozhovor Léto na jachtě? Proč ne, teď už na to máte

Léto na jachtě? Proč ne, teď už na to máte

27. 04. 2019 - 06:50

Dovolená na jachtě nemusí být jen pro extrémně movité klienty. Sezóna se už dávno rozeběhla, lodě v Chorvatsku jsou k pronájmu již nyní, pokud ale zvažujete ideální poměr cena - výkon, vyrazte buď v červnu, nebo v září.

Nejdražší naopak bývají poslední dva týdny v červenci a první dva v srpnu,“ říká Ondřej Labuda ze společnosti Marais, která pronajímá námořní jachty. Dovolená na moři přitom už dnes není dražší, než ta na pláži v průměrném hotelu. Podle jeho slov se výrobci turistických námořních jachet v posledních letech „pochlapili“ a čtyřicetistopá loď pro šest až osm osob je dnes o mnoho větší, než loď stejné délky, vyrobená třeba před deseti lety. „Lodě se ndes dělají širší a mají plošší dno,“ říká Labuda. Na otázku, kolik přesně tajková dovolená stojí, odpovídá: „Záleží samozřejmě na stáří lodě a na sousta ědalších věcí. Ale v zásadě do deseti tisíc korun za osobu se člověk vejde, včetně jídla a dopravy.“

Labudova cesta na moře
Narozdíl od jiných kluků se námořníkem stát nechtěl. Přesto se už jako dítě dostal na moře a uchvátilo ho. Na vlnách dnes tráví většinu svého času a živí se tím, že pronajímá lodě. Ondřeje Labudu, majitele společnosti Marais, dovedl k jachtingu a k lodím táta. „Po revoluci podnikal, a bylo toho moc. Pamatuju si tátu jako člověka, kterého jsem potkal vždycky ráno, nebo večer. Pamatuju si unaveného člověka v obleku,“ začíná vyprávět svůj příběh. V té nejhorší chvíli podnikání mu zatelefonoval bratr, jestli nechce jet na moře. „Tak si táta koupil letenku na Tenerife, nastoupil na loď a odplul do Karibiku. Při své první plavbě tak přeplul Atlantik. Tím si zamiloval moře. O dva roky později, to mi bylo deset, mě vzal na moře taky. Moje první chvíle na moři byly náročné, včetně silné mořské nemoci, ale nezapomenutelné,“ říká.

Kde jste byl na lodi nejdál?
Přes léto je jednoznačně sezóna tady v Evropě. Chorvatsko, Řecko, Španělsko, Itálie. Přes zimu se podívám i mimo Evropu, a nejzajímavější jsou určitě Karibik a Seychely.

Seychely?
Ano. Tam je skvělé, že jsou dostupné jak letecky, tak papírově. Dřív to bylo snad jen pro Krejčíře, a pár vyvolených, ale dnes se tam dostanete za pár peněz. Stejně tak je velice zajímavá Indonésie, nebo třeba Thajsko. Seychely jsou ale top zážitek. Nevěřil jsem tomu, ale vládne tam absolutní socialismus. Přišel jsem do obchodu, a tam je šest oplatků. Oplatek, mezera, oplatek, mezera. Chcete jich deset? Nejsou. Docela chápu, proč ten Krejčíř tam udělal takový byznys s toaleťákem.

Když se jako suchozemec rozhodnu tímto způsobem strávit léto, co to obnáší?
To je jednoduché. Kontaktujte nějakou ověřenou firmu, a ona to celé nachystá. Vy musíte vědět kam chcete jet, plus mínus kdy chcete jet, a svůj rozpočet. Přičemž je velice zavádějící informace, že je to jen pro bohaté. Jak Chorvatsko, tak Řecko, ale i ten Karibik a Seychely stojí na pronájmu lodi úplně stejně. Naši zákazníci říkají, že loď je v sezóně levnější, než hotel. Prodražit se to může kapitánem, pokud nemáte kapitánské zkoušky. Kapitán obvykle stojí od padesáti do sta euro za den. Ale udělat si kapitánské zkoušky není vůbec těžké.


Jak často se stane, že loď ztroskotá?
Lidskou chybou? Těžko říct. Samozřejmě si všichni vzpomenou na případ Costa Concoprdia. Já si osobně myslím, že to je pojistný podvod. tahle loď by měla, stejně jako letadlo, jet v určité dráze, a neexistuje, aby někdo řekl, já jdu zamávat. Stejně tak bezpečnostní systémy té lodi by měly upozornit, že jede na útes. Ty systémy fungují tak, že kapitán dá buď Enter - vím o tom, anebo se ta loď zastaví. Můj názor je, že existovali lidé, kteří věděli, že loď narazí. Co se týče malých lodí, vinou nezkušenosti kapitána se to samozřejmě občas stát asi může.

Dotkli jsme se velkých výletních lodí. Jaký je rozdíl mezi malou jachtou a velkou lodí?
Na velké lodi je dva až pět tisíc cestujících. Ta loď zakotví v malém městečku, které má tisíc obyvatel. Naráz tam vystoupí pět tisíc turistů a městečko je vzhůru nohama. Nikdy si neurčíte směr a čas plavby. Výhodou asi bude skvělé stravování a veškerá zábava kolem.

Další články