Zde může být vaše reklama.

VE SLUŽBĚ 27 LET! Do profesního důchodu míří respektovaný hasič ze Šumperku

Do profesního důchodu míří respektovaný hasič ze Šumperku

foto: HZS Olomouckého kraje

13. 02. 2024 - 11:37

Šumperk – Boj s mnoha požáry, vodou za povodní, zásahy u dopravních nehod, popadaných stromů na silnice i koleje a další stovky případů, kdy zachraňoval životy a majetek, má za sebou zkušený a respektovaný hasič Pavel Bittner ze Šumperku, který odchází do důchodu. Kolegové ze šumperské stanice se s ním po 27 letech služby rozloučili tradiční poslední jízdou. Se svými spolupracovníky, kteří jej doprovázeli profesní kariérou, musel uhasit dřevěný domek.

„Ještě jako nezkušený nováček zasahoval u ničivých povodní v roce 1997 na Moravě, o pět let později už velel odřadu při likvidaci následků velké vody v Praze,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Přes 20 let Bittner působil jako velitel čety na stanici Šumperk. A jaký byl první zásah v této funkci? „Nahlásili nám požár vlečky u kravína, na místě se ale ukázalo, že hoří celý objekt. Museli jsme evakuovat stovky vyděšených krav,“ vzpomíná Bittner. „Na takové zásahy se nejde naučit a ani moc dobře připravit, spoustu věcí se učíte za pochodu. Byla to velká škola,“ vysvětluje.

Jako jeden z nejtěžších v životě hodnotí zásah v hořícím šumperském paneláku. Celý dům byl zakouřený a nájemníci se odmítali evakuovat. „Do některých míst jsme se museli vyloženě probít. Majitel hořícího bytu stál na parapetu a čekal na záchranu. Než jsme připravili techniku, soused jej naštěstí opatrně přetáhl do vedlejšího okna a tím mu zachránil život,“ podotkl zkušený hasič.

Nastávajícímu důchodci bude chybět především kolektiv, na kterém mu velmi záleželo. „Vždy jsem si vážil toho, že když se rozsvítí červené světlo, tak jdou všechny neshody stranou a táhneme za jeden provaz. Je to prostě týmová spolupráce. Klukům bych vzkázal, aby vždy mysleli na to, že zdraví je nejdůležitější,“ uzavřel Pavel Bittner.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=JikUzzpaYP4

 

Další články