Módní show v podzimních barvách
Symbolicky v sobotu 16. listopadu se uskutečnila v pořadí již šestnáctá módní show společnosti DC…
13. 06. 2024 - 08:50
Dne 13. června 1863 (byla to tehdy sobota) se narodila britská módní návrhářka Lady Duff Gordonová. Té je připisováno, že v první polovině 20. století výrazně zkrátila délku dámských kalhotek a určila jim podobu, jakou známe dnes. Následně nový styl dámského spodního prádla přinesl barvy i třpyt. Začaly se používat speciální látky jako satén, bavlna, krajka či hedvábí. Ženám se líbily, muži po nich šíleli. Vzbuzovali v nich větší touhu. Šlo tak o zlomový okamžik lidských dějin, neboť se kalhotky přeměnily z hygienického doplňku na symbol sexuality. Jo a kromě této revoluční a přelomové věci Gordonová ještě přežila potopení Titaniku. Jaký byl životní příběh této legendy, kterou znali i v Olomouci?
Lucy Duff-Gordonová (rozená Sutherlandová) se narodila v Londýně jako dcera kanadského inženýra Douglase Sutherlanda. Její sestrou byla Elinor Glynová, která se proslavila jako spisovatelka.
Ve věku osmnácti let se provdala za Jamese Stuarta Wallace a měla s ním dceru Esmé. Manželství ale nevydrželo. Po rozvodu v roce 1888 zůstala Lucy sama a bez peněz. Aby sebe a své dítě zaopatřila, založila dámské krejčovství. O šest let později si pronajala obchod a pracovní prostory na Old Burlington street v Londýně a začaly se dít věci!
Vybudovala mimořádně úspěšný podnik. Osobitost jejích šatů se stala okamžitě populární. Každé navržené šaty byly jedinečné, což pochopitelně zvyšovalo u žen poptávku. Každá od ní chtěla mít svůj originální jedinečný kus.
V roce 1897 koupila větší prostory na Hanover Square 17 a do 20. století byla její firma již jedním z největších módních domů Londýna pod názvem „The Maison Lucile“. Mezi její zákaznice patřili například Margot Asquithová či dokonce královna Marie. Poté otevřela ještě pobočky a salóny v New Yorku, Paříži, Chicagu a vzniklo tak opravdové módní impérium.
Na svou dobu byla skutečně velmi pokroková a proslula zejména tzv. „emotivními šaty“ a právě oním svůdným prádlem. Lady Lucy prostě rozhodně nebyla prudérní. Prosazovala totiž šaty s výstřihy namísto upjatých vysokých vyztužených límců obepínajících krk. Navrhovala pohodlnější korsety a své modelky nenutila do dlouhých spodniček.
Mimochodem o popularizaci kalhotek a jejich rozšíření se postarala americká tenistka Gussie Moran, která si je oblékla na turnaji ve Wimbledonu v roce 1949 pod krátkou tenisovou sukni. Statečná a mj. také moc pěkná ženská (viz foto níže, zdroj zde)!
Zpátky k lady Lucy. Ta ke svému příjmení, pod kterým ji historie zná, přišla druhou svatbou. V době, kdy její byznys vzkvétal, se provdala za skotského aristokrata a sportovce sira Cosmo Duff-Gordona. Žili spolu však jen velmi vzácně, protože Lucy byla nefalšovaná workoholička a svoji práci nadevše milovala. Věnovala ji veškerý svůj čas.
Byla k nezastavení. A to doslova. Její rozjetou kariéru nezastavilo ani potopení nejslavnějšího parníku Titaniku, na jehož palubě byla jako pasažér. Cestovala tehdy na společný lístek se svou sekretářkou Laurou Mabel Francatelliovou. Její manžel cestoval v samostatné kajutě. Pár se chtěl vyhnout pozornosti novinářů, proto oba cestovali pod falešnými jmény Morgan a Morganová. O tom, že Lady Duff byla slavná i u nás na Olomoucku, svědčí nejen noticky v německém olomouckém listu Die Neue Zeit, tak zpráva z listu Pozor z 11. 5. 1912 právě o jejím přežití zkázy Titanku.
Mělo to šťastný konec. Všichni tři se zachránili v pohotovostním člunu poté, co Lucy odmítla opustit svého muže. Ve svých pamětech k tomu uvedla: „I v tuto strašlivou chvíli jsem byla udivena americkými ženami, které své manžele opouštěly bez jakýchkoliv námitek, žalu nebo rozloučení. Přivedly rytířský kult ve Spojených státech na takovou úroveň, že to vypadalo, jako by se druhou přirozeností mužů stalo obětovat se, a žen nechat je to udělat.” Gordonová zkrátka nás muže měla opravdu ráda.
Následně ve dvacátých letech prodala svůj podnik Lucile (údajně podle jejích vlastních slov se jí móda 20. let nelíbila) a v roce 1932 vydala již zmíněné paměti Discretions and Indiscretions. Zemřela 21. dubna 1935 v pečovatelském domě v Putney na rakovinu prsu zhoršenou zápalem plic. Byla pohřbena po boku manžela v Brookwoodu. Smutný konec mimořádné dámy, která jiné ženy pro nás muže odhalovala a jejich outfit zatraktivňovala.
Patří ji za to náš nekonečný dík! A my z naší (převážně mužské) redakce přejeme lady Lucy k jejím dnešním narozeninám tam nahoru jen to nejlepší!
Symbolicky v sobotu 16. listopadu se uskutečnila v pořadí již šestnáctá módní show společnosti DC…
Olomouc - Už tento víkend odstartují oblíbené olomoucké vánoční trhy! Na Horním i Dolním náměstí…
Olomouc - Pětatřicet let po Sametové revoluci dochází k symbolické změně na Univerzitě Palackého.…
Olomouc - Hromadný odběr krve či plazmy absolvovali ve čtvrtek příslušníci Hasičského záchranného…
Javoříčko – Poslední dny zbývají zájemcům na návštěvu podzemních jeskynních komplexů v Javoříčku a…
Olomouc - Od konce listopadu již Olomoučané nebudou moci využívat sdílená kola společnosti Nextbike…