V Telegraph Gallery představují nejnovější díla Zbyňka Sedleckého
Telegraph Gallery vystavuje nejnovější obrazy Zbyňka Sedleckého z let 2022 a 2023. Výstavu s názvem…
18. 05. 2019 - 16:00
Nejlepší výstavou uplynulého roku je podle komise národní soutěže muzeí Gloria musaealis olomoucká Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě. Výstava mapující avantgardní umění a jeho proměny ve střední Evropě v letech 1908-1928 uspěla v konkurenci devětatřiceti projektů z celé republiky.
"První cena v soutěži Gloria musaealis nás nesmírně těší, protože je výsledkem tříleté usilovné práce několika desítek odborníků z Evropy a Spojených států, kteří se pod vedením předních českých kurátorů Karla Srpa a Lenky Bydžovské pokusili zpracovat toto dosud neprobádané téma,“ říká ředitel Muzea umění Michal Soukup
„Těší nás o to více, že tento mezinárodní projekt nezpracovala národní instituce, ale Muzeum umění Olomouc, které se dlouhodobě zabývá mapováním výtvarné kultury ve středoevropském prostoru v rámci svého projektu Středoevropské fórum Olomouc a je dokladem vysoké profesionality jeho zaměstnanců,“ dodává s tím, že tento projekt byl připraven v rámci 100. výročí založení Československa a současně Evropského roku kulturního dědictví 2018.
Cenu v Obecním domě v Praze přebíraly koordinátorky projektu Šárka Belšíková a Anežka Šimková, jejíž projev sklidil také největší aplaus, a to s ohledem na současné dění kolem Muzea umění Olomouc a jeho ředitele. Přímo na pódiu vyslovil podporu Muzeu umění v jeho boji s ministrem kultury Antonínem Staňkem také ředitel Galérie výtvarného umění v Ostravě a předseda Rady galerií České republiky Jiří Jůza.
Výstava Rozlomená doba 1908-1928 | Avantgardy ve střední Evropě, která se v Olomouci konala od 20. září 2018 do 27. ledna 2019, putuje po zbylých zemích Visegrádské 4. Momentálně ji mohou vidět návštěvníci Mezinárodního centra kultury v polském Krakově. Na konci června se přestěhuje do Galerie města Bratislavy a svou pouť uzavře na jaře 2020 v maďarské Pécsi.
„Poděkování patří našim partnerům, ale samozřejmě i všem institucím, které tento významný projekt finančně podpořily – Ministerstvu kultury ČR, Visegrádskému fondu, Kreativní Evropě, Olomouckému kraji a Statutárnímu městu Olomouc a také všem zapůjčitelům z celé Evropy, bez nichž by se tato výstava nikdy neuskutečnila,“ uzavírá Michal Soukup.
Telegraph Gallery vystavuje nejnovější obrazy Zbyňka Sedleckého z let 2022 a 2023. Výstavu s názvem…
Nejen pro děti byla lednová zpráva o havarijním stavu výstavního sálu Vlastivědného muzea Olomouc…
Jeden z nejoriginálnějších mladých českých umělců, sochař Jan Dostál, dnes otevřel svoji zatím…
Jak souvisí František Kupka a Jan Zrzavý s pop-artem nebo performativním uměním? Nejen na tuto…
Jan Poupě, jehož výstava už brzy obsadí prostory olomoucké Telegraph Gallery, si na tuzemské scéně…
Století charitního díla na Moravě (1922/1992/2022), tak se jmenuje výstava fotografií Jindřicha…