HC březen

NEJLEPŠÍ DOKUMENTY AFO: Tradiční festival letos slaví šedesátiny

AFO: Tradiční festival letos slaví šedesátiny

foto: Archiv HV

17. 04. 2025 - 09:03

Olomouc - Šedesátý ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) Univerzity Palackého, který se koná od 22. do 27. dubna v Olomouci, přinese výběr nejlepších českých i zahraničních snímků a zároveň rozšiřuje dramaturgii o nové formy vyprávění, jako např. o rozšířenou a virtuální realitu, fulldome filmy nebo desktopový dokument. Organizátoři letos vsadili na silná témata, výrazné osobnosti a sekce, které propojují vědu s každodenním životem.

 

Program čítá přes 500 položek. Lidé se mohou těšit na filmové projekce, debaty, workshopy, výstavy, procházky po okolí, koncerty a DJ sety, mobilní planetárium, ale i ochutnávku piva z univerzitního pivovaru nebo originální poznávací hru pro rodiny s dětmi.

Do Olomouce opět přijedou výrazné osobnosti světové dokumentární, experimentální a imerzivní scény. Například režisérka a umělkyně spolupracující s NASA Nelly Ben Hayoun-Stépanian uvede svůj nový snímek Dvojnice³ (Doppelgängers³), který měl premiéru na americkém festivalu v South by Southwest.

„V česko-slovenské soutěži se těším na uvedení snímků Lapilli debutující slovenské režisérky Pauly Ďurinové, meditativní úvahu o fascinujících organismech Lišejníky Ondřeje Vavrečky, který na AFO spolu s filmem Holoseč! zažije svou českou kinodistribuční premiéru. Doktor na tripu Davida Čálka ukazuje přelomový výzkum pod vedením titulního doktora Tomáše Páleníčka a mezinárodního vědeckého týmu zkoumající využití psychedelických látek při terapii. Velmi aktuální série Medvěd režiséra Mira Rema zažije na AFO svou festivalovou premiéru, slovenská vláda navíc v dubnu schválila odstřel 350 medvědů, pozadí kauzy odhaluje právě tato série,“ pozval do kinosálů programový ředitel Ondřej Kazík.

Děti na vlně AFO

Program AFO Junior letos zkoumá, co zůstává běžnému oku skryto. Od mikroskopických organismů přes aspekty našeho každodenního života až do vzdáleného vesmíru. Program zároveň reflektuje témata jiných festivalových sekcí. Vznikl ve spolupráci s Pevností poznání, Akademií věd ČR a Českou televizí.

„Mám dvě děti a jejich pohled na svět mi často otevírá nové obzory. Jejich vnímání se výrazně liší od toho dospělého a nutí mě objevovat nové perspektivy. Právě tento princip mě letos inspiroval k zastřešení dětské sekce tématem Za hranici viditelného. Co všechno se skrývá za tím, co nevidíme nebo si nevšímáme? Téma zahrnuje širokou škálu jevů, od přírodních fenoménů nepostřehnutelných pouhým okem až po neviditelné mechanismy našeho myšlení, emocí a kreativity,” prozradila dramaturgyně Ksenia Hain.

Festival slaví jubileum

Před 60 lety se zakladatelé AFO inspirovali podobnou akcí v italské Padově, za jejímž vznikem stála také univerzita. Podnět vzešel z pražského Krátkého filmu a Československé akademie věd. Začátky byly hodně skromné. Od té doby ale festival ušel obrovský kus cesty a stal se nejstarším kontinuálně pořádaným evropským festivalem populárně-vědeckého filmu. Každý rok sem míří osobnosti z celého světa nejen z filmové branže a akredituje se kolem devíti tisíc návštěvníků.

Program je dostupný na webu www.afo.cz, kde si návštěvníci mohou pořídit akreditaci. Ať už základní zdarma nebo novinku nazvanou Teleport, tematickou Vesmírnou nebo hudební placenou Music is Science. Než AFO začne, mohou si zájemci zpříjemnit čekání na platformě Watch and Know. Tato online knihovna je ideálním místem pro všechny, kdo se chtějí vzdělávat, objevovat zajímavé příběhy a naladit se na filmovou atmosféru. 

 

 

Další články