Na olympiádu do Paříže jedou i sportovci z olomoucké univerzity
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
11. 06. 2017 - 00:00
Historik Martin Hájek se ve svém textu pro Hanácký Večerník zabývá fungováním olomoucké radnice za první republiky, kdy docházelo ke sporům mezi českými a německými politickými stranami.
V Olomouci vládla mezi léty 1919–1925 koalice českých stran všech možných směrů a v opozici k nim stály strany německé. Po volbách v roce 1923 měli čeští sociální demokraté jako nejsilnější česká strana zájem alespoň o jednoho náměstka starosty, ale nezajistili si pro něj dostatečnou podporu, a tak se jedním z náměstků stal lidovec a druhým zástupce německých pravicových stran. Sociální demokraté to vnímali jako křivdu a později si našli záminku ke kritice náměstků. V roce 1925 lidovci při jednom projednávání školských otázek hlasovali společně s německými stranami a zástupci českých levicových stran na ně kvůli tomu začali slovně útočit. Když lidovecký a německý náměstek starosty opustili sál, schůze skončila. Čeští levicoví zastupitelé spolu s agrárníky se pak odmítali účastnit schůzí zastupitelstva, které řídil jeden z náměstků. Starosta města Richard Fischer pak musel řídit zastupitelstvo, radu a všechny odbory a nemohl se nechávat zastupovat náměstky. Tato krize trvala více než půl roku.
Nakonec to dopadlo tak, že zástupci českých pravicových stran se dohodli se zástupci německých pravicových stran a utvořili spolu neformální koalici. Ta se nelíbila českým levicovým stranám, a tak na ní začali útočit. Protože ale zřejmě neměli lepší témata, tak na ní útočili především z pozice českého nacionalismu, že všichni Češi se přeci musí sjednotit proti Němcům a že je česká pravice k Němcům příliš vstřícná a smířlivá. Vznikla tak paradoxní situace, kdy oficiálně národnostně smířliví čeští sociální demokraté napadali česko-německou spolupráci a na radnici mezitím vládli mj. i čeští a němečtí nacionalisté, kteří se podle programů svých stran neměli mít rádi. Vtipné na tom bylo to, že čeští sociální demokraté, kterým tolik vadila česko-německá koalice, předtím hojně spolupracovali s německými sociálními demokraty.
K narušování snah o česko-německou spolupráci se budeme muset vrátit hlouběji do historie. Za starého Rakouska byly státem placené školy, ve kterých počet dětí dosahoval aspoň 40 v průměru pěti let. Vedle těchto státních škol existovaly české i německé spolky, které platily soukromé školy v oblastech, kde byl nižší počet dětí tak, aby nemusely chodit do školy s jiným vyučovacím jazykem a nebyly tak odnárodnění. Na podporu těchto škol vznikaly školské spolky, které zakládaly menšinové školy. Kromě nich existovaly i další ochranářské organizace, které měly bránit odnárodňování pořádáním menšinových kulturních akcí a přednášek, budováním knihoven a podporou menšin. Jedním z takových spolků byla olomoucká Národní jednota. Po roce 1918 nebezpečí odnárodňování Čechů v pohraničních oblastech opadlo, stát zakládal české menšinové školy na německém území, vysílal do oblastí české úředníky a zaměstnance a Národní jednota najednou neměla nic moc na práci, ale měla dostatek peněz, obrovské množství členů a velký vliv. No a tak z obranářské práce přešla v útočnou, plánovala počešťování německých oblastí, navrhovala redukovat německé školství v Olomouci (oficiálně z čistě edukačních důvodů a z důvodů úspory rozpočtu) a snažila se rozbíjet česko-německou koalici na olomoucké radnici.
Paradoxní na tom je, že olomoucký starosta Richard Fischer, který ač sám byl většinově německého původu, byl českým nacionalistou a dlouholetým předsedou Národní jednoty. Na jednu stranu jí vděčil za kariéru a společenský vzestup, na druhou stranu mu ale vyhovovala česko-německá spolupráce a nátlak jednoty k návratu ke spolupráci českých stran se mu nelíbil. Za přílišnou vstřícnost k Němcům v oblasti jazykového práva se ho dokonce jednota pokoušela vyloučit jej ze spolku, což ale nakonec ustál.
Česko-německá koalice pak vládla na olomoucké radnici až do roku 1938.
Martin Hájek
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
Olomouc – O čtyři samce a čtyři samice se rozrostlo v minulých dnech stádo sobů polárních v…
Loštice – Oblíbené olomoucké tvarůžky, jedinečný aromatický sýr populární doma i ve světě, jsou na…
Rok 2020 byl kvůli covidovým restrikcím pro mnoho lidí silným šokem, který mnohdy přinesl změnu…
Během včerejšího dne se na svou cestu za oceán vydal z olomoucké zoologické zahrady jeden z dnes…
Ve středu vyjde další číslo Hanáckého Večerníku, ve kterém se opět vrací recepty, které zvládnete…